1. Stworzyć dziecku w domu bezpieczne i przytulne miejsce, w którym zgromadzone zostaną ulubione jego przedmioty ( zabawki, koc, poduszka)
2. Zadbać o prawidłowy sen dziecka. Pociecha powinna chodzić spać zawsze o tej samej godzinie. Należy wyeliminować nadmierną aktywność przed snem związaną z grami wideo, oglądaniem telewizji czy zabawami z rodzeństwem.
3. Świetnie sprawdzają się przed snem wprowadzone w domu rytuały np. czytanie przez rodzica bajki, rozmowy wieczorne z tatą czy słuchanie muzyki.
4. Wykorzystanie techniki zwanej doodling (łączenie prostych znaków graficznych np. kropek, kółek i tworzenie złożonych kompozycji), marszczenie papieru lub zgniatanie kulek z papieru, pomagają dziecku pozbyć się negatywnych emocji.
5. Kolorowanie mandali, sprzyja relaksowi, rozwojowi umiejętności koncentracji i kreatywności.
6. Bajki relaksacyjne, które wywołują uspokojenie i odprężenie dziecka. Przed opowiadaniem bajki rodzic wprowadza pociechę w stan rozluźnienia, błogiego spokoju mówiąc, np. Posłuchaj bajki, usiądź wygodnie, przymknij oczy, spokojnie oddychaj. Rodzic opowiadając bajkę musi być spokojny i wyciszony. Często zdarza się, że dziecko uspokaja się przy konkretnej bajce, która mu się podoba i prosi o czytanie jej codziennie. Sprawdza się także opowiadanie bajek relaksacyjnych przy spokojnej i cichej muzyce. W zasobach internetowych znajduje się dużo propozycji tego typu utworów.
7. Ilustracja dźwiękowa do bajek
Rodzic czyta tekst, a dziecko jeśli jest to możliwe dodaje odgłosy stukając palcami albo wydaje różne dźwięki. Np. Rodzic czyta. Wolno kropi deszcz, z rynny na dachu spływają kropelki. Dziecko delikatnie uderzając palcami o blat stołu lub o oparcie łóżka wprowadza do opowiadania dźwięki.
8. Dopowiadanie
Rodzic opowiada historię, w wybranym miejscu robi przerwę i dziecko dopowiada fragment historii. W ten sposób powstaje nowa bajka lub opowiadanie ułożone wspólnie przez dziecko i jego rodzica.